Research

Oral Histories N-S

Hyperlinked testimonies have a summary which is viewable online.

Asterisked (*) testimonies were not conducted under the auspices of the HMC.

Last Name (Maiden Name), First Initial

Place of Birth

Identification

Places of Affiliation

Nachbar (Wygoda), Rae Pultusk, Poland Survivor/Camps Pultusk, Poland, Bialystok, Northern Soviet Union, Uzbekistan
Naftalie, Manfred Berlin, Germany Kindertransport London, England
Nir (Greenfeld), Yehuda Stanislavov, Poland Survivor/False personation Krakow, Poland
Norton, Henry Bautzen, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)  
Nosanchuk, Michael Rubel, Belarus    
Nothman, Nathan Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Gross-Rosen, Flossenburg, Regensburg, Podgorze, Gluszyca
Nothman (Garfinkel), Sonia Chmielnik, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Bergen-Belsen, Turkheim, Burgau, Allach
Novice (Sosnowicz), Samuel (Shmuel) Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Warsaw, Poland; Tarnov, Poland; Auschwitz, Buchenwald
Obriek, Stanislaw*      
Offen, Bernard Podgorze, Poland Survivor/Camps Plaszow, Auschwitz, Birkenau
Offen, Nathan Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Wieliczka, Mauthausen
Offen, Sam Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Wieliczka, Mauthausen, Gusen
Offman      
Ohrenstein, George Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Oranienburg, Sachsenhausen
Olson, Jeanette Nice, France Survivor/Hidden Vence, Italy; Antibe, Italy
Olszewska, Franciszka Dudzik Czarkow, Poland Righteous Gentile Czarkow, Poland
Opas, Michael Lodz, Poland    
Opatowski, Herman Kielce, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Opdyke (Gut), Irene Kasinka, Poland Righteous Gentile Radom, Poland; Ternopolye, Ukraine
Orbach, Harold Dusseldorf, Germany Kindertransport Portugal, Belgium,
London, England
Orlowski, Zbigniew*   Military Personnel, Polish  
Pachulec, Walter (Wladyslaw) Lublin, Poland Eyewitness Warsaw, Poland
Pasternak, Abraham Betlen, Hungary Survivor/Camps Dej, Romania; Auschwitz, Leipzig, Buchenwald, Theresienstadt
Patterson (Sandner), Esther   Daughter of Anti-Hitler Resister  
Perlstein, Harold Sarny, Russia Survivor/Escapee, Partisan  
Pesis, Gloria Radviliskis, Lithuania Survivor/Camps Siauliai, Lithuania; Linkaiciai, Lithuania; Stutthof, Dachau
Petersen, Arthur L. New York, NY Member of Prosecution Team at Nuremberg Trials  
Petrinitz (Thirman), Irene Uzhorod, Czechoslovakia Survivor/Camps Tegla-Gyav, Auschwitz, Zitav
Piasecki (Lech), Adela Tarnov, Poland Survivor/Camps, Polish-Catholic Bergen-Belsen
Piechnik, Maria   Righteous Gentile Chelmno
Pilkowitz, Rose Czestochowa, Poland Survivor/Camps Czestochowa
Pines, Lola Lodz, Poland    
Plotnik, Albert Pinsk, Poland Military Personnel, Polish and Russian Stolin, Belarus; Leningrad, Russia; Murmansk, Russia
Plotnik (Izsak), Ilona Briceni (Berintza), Romania Survivor/Camps Borta-patak, Hungary; Auschwitz, Boizenburg
Pludwinski, Jack Lodz, Poland Survivor/Camps Birkenau, Sachsenhausen, Lieberose, Mauthausen, Gunskirchen
Polak, Fruma (Freda Shackness) Kovno (Lithuania) Survivor/Camps Schanzen, Stutthof
Politzer (Lack), Helen Vienna, Austria Kindertransport  
Politzer, Henry H. Vienna, Austria Emigre Bogota, Colombia
Praw (Mandelzys), Esther Opatow, Poland Survivor/Camps Starachowice, Auschwitz, Bergen-Belsen
Praw, Harry Lodz, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Buchenwald, Dora, Bergen-Belsen
Preschel, Salo      
Pruchno (Schwartz), Judith Sibiu, Romania Survivor  
Pruchno, Samuel Shavel (Siauliai), Lithuania Survivor/Camps Kaukazas, Lithuania; Stutthof, Dachau
Rabkin, Mikhail Bobruisk, Belarus Survivor/Camps  
Raimi (Rejngewirtz), Saul (Bezalel) Mlawa, Poland Survivor/Camps Lubartow, Poland; Auschwitz, Buna, Gleiwitz, Buchenwald, Flossenburg
Reinstein, Norbert Vienna, Austria Survivor/Camps, Emigre Dachau
Reiss (Seradzka), Brenda Kalisz, Poland Survivor/Camps Kozmiek, Poland; Lodz, Poland; Auschwitz, Breslau, Parsnitz
Reynolds, William   Liberator Gardelegen
Rich (Rudnik), Selma      
Riemer, Cilla Vilna (Vilnius), Lithuania Child of Survivors  
Rival, Eva Bratislava, Czechoslovakia Survivor/Hidden Bratislava, Czechoslovakia
Rival, Jan Bratislava, Slovak Republic Survivor/Camps, Survivor/Hidden Bratislava, Slovakia; Budapest, Hungary; Czechoslovakia
Roemerfeld (Miller), Biema      
Rohtbart, Markus Rzeszow, Poland Survivor/Camps Pustkov, Birkenau, Auschwitz, Mauthausen, Gusen, Theresienstadt, Biesiadka, Huta Komararowska
Roisman, Goldy Radzin, Poland Survivor/Camps Suchowol, Majdanek, Auschwitz
Roisman, Max Warsaw, Poland Survivor/Camps Wohin, Slavteacha, Suchowol, Majdanek, Buna, Gleiwitz
Rosen, Eugenia Warsaw, Poland Survivor/Hidden Warsaw Ghetto, Poland
Rosen, Isidore Vilno, Lithuania Survivor/Camps Slobodka Ghetto, Kovno, Lithuania; Landsberg, Germany
Rosen (Rosenbaum), John (Hans) Buer, Germany Kindertransport  
Rosenfeld, Jacques Sofia, Bulgaria Survivor Russe, Bulgaria
Rosenow, Eric      
Rosner (Spizzichino), Elena Olga Pisa, Italy Survivor/Hidden  
Ross, Malvin L. Chicago, IL Liberator Buchenwald
Roth (Lebovits), Edith Ungvar, Czechoslovakia    
Roth, Herman Nagykallo, Hungary Survivor/Camps Nyirecyhaza, Hungary; Auschwitz, Wolfsberg, Ebensee
Roth, Nathan Velky Bereznya, Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz
Rothenberg, Berek      
Rothschild, Max Bruchsal, Germany Emigre  
Routzahn, Edward W. Dearborn, MI Liberator Dachau
Rozencweig, Rita Meuse, Belgium Survivor/Hidden  
Rozencweig, Simon Liege, Belgium Survivor/Hidden  
Ruben, Sigmund      
Rubenstein, Morris Rozhishche, Ukraine Survivor/Escapee, Hidden Lutsk, Poland
Rubin (Katz), Agatha Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Auschwitz
Rubin, Sigmund Lodz, Poland Survivor/Escapee, Hidden Nowy Korczyn, Poland; Sandomierz, Poland
Rubin, Sol Kovno (Kaunas), Lithuania Survivor/Camps Aleksotas, Lithuania; Stutthof, Kaufering, Leitmeritz
Rubin, Zoltan Kapusank, Czechoslovakia    
Rybarczyk, (Mikalojewska), Maria   Survivor/Camps  
Sable, Rochelle (Grynspan) Dlugosiodle, Poland Escapee, Survivor Siberia
Sadik, Nathan Mlawa, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Salinger, Mania Radom, Poland Survivor/Camps Pionki, Theresienstadt, Auschwitz
Salzberg, Aaron Opatow, Poland Survivor/Camps Sandomierz, Poland; Skarzysko, Buchenwald, Dora, Bergen-Belsen
Sandel (Deutsch), Edel Medzilaborce, Czechoslovakaia    
Sandel, Marcel Gelnica, Czechoslovakia Survivor/False personation  
Schatz (Hellner), Judy*      
Schaumberg, Julius Schweinsberg, Germany Survivor/Camps Neuendorf, Buna, Gleiwitz, Dora
Schey, Leslie Budapest, Hungary Survivor/Hungarian Army Kiev, Brody
Schey, Vera Budapest, Hungary Survivor/False personation  
Schleifer, Alexander      
Schloss (Teich), Felicia Piotrkow, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland; Auschwitz, Bergen-Belsen, Salzwedel
Schreiber (Kranzelbinder), Rosa Graz, Austria Righteous Gentile Neuhaus
Schuraytz (Heisler), Aline Berlin, Germany Survivor/Hidden Niepolmice, Poland; Podgrabie, Poland
Schwab (Rothschild), Marianne Frankfurt am Main, Germany Emigre Bad Homberg, Germany
Schwartz (Goldwasser), Ethel Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Pinsk, Poland; Ravensbruck
Schwartz, Eugene Kisvarda, Hungary    
Schwartz, Seena Antwerp, Belgium Survivor/Hidden South Belgium, Belgium
Schwarz, Heinz Herbert Vienna, Austria Emigre Trinidad
Schwarz, Walter Timisoara, Romania U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)  
Schwarzberg, Simon Baltow (near Ostrowiec), Poland Survivor/Camps Skarzysko, Auschwitz, Birkenau, Oranienburg, Flossenburg, Lowenberg, Tutzing
Segal (van Leeuwen), Sandra London, England Survivor/Camps  
Segel, Nathan   U.S. Service Person, Liberator Ohrdruf Concentration Camp, Germany
Selman (Frajnovits), Belle Oradea, Romania Survivor/Camps Auschwitz
Seltzer, Sam Modrzejow, Poland    
Seltzer, Sam Sosnowiec, Poland    
Sendlerowa, Irena* Warsaw, Poland Righteous Gentile  
Shain, Abram Jacob (Szajnfuks)*  Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Survivor Magnitogorsk, USSR, Moscow
Shay, Arnold* Szrodula, Poland

Underground, Polish;
Survivor/Camps

Auschwitz, Oranienburg, Dachau
Sheldon, Max Leipzig, Germany Escapee, Emigre Palestine
Shiffman (Litwak), Jennie Radom, Poland Survivor/Escapee  
Shilling (Hentenaar), Margot Frankfurt am Main, Germany Eyewitness  
Shlanger, Martin Velke Kapusany, Slovak Republic Survivor/Camps Auschwitz, Blechhammer, Jaworzno
Shmerlina, Varska Lidia      
Shulman, Perry      
Shwartz (Srebrnagora), Meyer Lodz, Poland Survivor/Camps Birkenau, Lieberose, Sachsenhausen, Brandenburg, Gunskirchen
Silbergleit, Ina Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Hidden  
Silbert, Jerry      
Silver, Regina Sarnaki, Poland Survivor/Escapee  
Silver, Samuel Vilna (Vilnius), Lithuania    
Skoropa, Paul* Copenhagen, Denmark Survivor/Escapee Copenhagen, Denmark; Sweden
Skoropa (Rapoport), Rachel* Copenhagen, Denmark Survivor/Escapee Copenhagen, Denmark; Sweden
Slaim, Joseph      
Sleutelberg (Hes), Esther Edith Zaltbommel, Netherlands Survivor/Hidden Haaften, Netherlands
Sobel, Irene S. Warsaw, Poland Survivor/Escapee Siberia, Uzbekistan
Sohl, Irmhild Schleswig, Germany Survivor Germany
Solarz (Rotter), Helen Warka, Poland    
Sommer/Klein Family      
Sorensen, Louise (Stein) Rotterdam, Netherlands Survivor/Hidden Amsterdam, Lisse, Haarlem, Apeldoorn
Sperling, Leon Krakow, Poland  Survivor/Camps Somnecki, Skarzysko Kamienna, Buchenwald, Theresienstadt
Spiegel, Alfred Emden, Germany Emigre Bunde, Germany
Spiegel, Zoltan Nagyberezna (Velky Berezny),
Austria-Hungary
Survivor/Camps Windischminihof
Stack, Lydia   Survivor/Camps, non-Jewish Ravensbruck, Dachau, Magdeburg
Stark, Walter M. Munich, Germany Emigre  
Stark, Werner E. Munich, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys) Nuremberg Trials
Starkman, Henry Radom, Poland Survivor/Camps Szkolna, Vaihingen
Stasson, Jerome (Stashefsky) USA U.S. Service Person, Liberator England, France, Buchenwald Concentration Camp, Germany
Steiger, Zwi Velky Berezny, Czechoslovakia    
Stempien, John*      
Sterling (Seckel), Elsie Jane Leipzig, Germany Emigre

 

Stern, Guy Hildesheim, Germany Emigre, U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys) Hildesheim, Germany
Sternbach, Elizabeth Hungary    
Strassberg, Charles S. Vienna, Austria Survivor/Camps Gurs, Malines, Auschwitz, Siemianowice Slaskie, Mauthausen, Gusen, Hannover, Bergen-Belsen
Stricof (Gluck), Kathy Nyiregyhaza, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Harangod, Landsberg
Strzalkowski, Stanislaw Sosnowice, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Flossenburg
Studinger (Arnborg), Gerd Tunsberg, Norway Underground, Norwegian  
Sugar, Maurice David Detroit, MI Liberator Dachau
Sylmon, Rosa*      
Szczepanski, Marian Zwolen, Poland Survivor/Camps, Polish-Catholic;
Underground, Polish
Warsaw, Poland; Auschwitz
Szostak, Zofia Tczew (district of Gdynia)  Polish Catholic, Underground, Polish  Bochnia, Poland

 

< Back     Home     Next >