Teacher Advisory Groups

teacher advisory groups

 

Objectives

  1. Work with the HMC to brainstorm and recommend new educational programs and resources that teachers need or want.
  2. Evaluate current and proposed HMC educational programming to ensure it meets the teacher, school and/or district curricular goals and standards.
  3. Work with the HMC to develop new classroom instructional resources for teaching the Holocaust.
  4. Advocate for HMC educational programming and resources.

 

2020-21 Teacher Advisory Groups

Location:  Holocaust Memorial Center, Farmington Hills MI

Annie Butzu – Michigan Virtual Charter Academy (Oakland)

Angela Chea – Dexter Community Schools (Washtenaw)

Jennifer Crane – Wayne Westland Community Schools (Wayne)

Kelly Eddy – Livonia Public Schools (Wayne)

George Hloros – Hamtramck Public Schools (Wayne)

Lindsay Hoyt – Brother Rice High School, Archdiocese of Detroit (Oakland)

Jeff Koslowski – Henry Ford Academy Dearborn (Wayne)

Jill Runstrom – Ann Arbor Public Schools (Washtenaw)

Dan St. Laurent – Lake Shore Public Schools (Macomb)

Tamara Zora – Cornerstone Charter Schools (Wayne)​

Location:  Ingham ISD, Mason MI

Paul Bach – Potterville Public Schools (Eaton)

Kelly Cruce – Williamston Community Schools (Ingham)

Emmanual Kamm – Lansing School District (Ingham)

Monica Norton – Mason Public Schools (Ingham)

Ben Pineda – Haslett Public Schools (Ingham)

Sara Pohl – Portland Public Schools (Ionia)

Rebecca Stewart – Holt Public Schools (Ingham)

Abby Tanner – Northwest Community Schools (Jackson)

Wendy VanBeelen – Mason Public Schools (Ingham)

Location:  Genesee ISD, Flint MI

Amy Cottrill – Grand Blanc Community Schools (Genesee)

Michelle Cureton – Lake Orion Community Schools (Oakland)

Gina DeSimone – Bendle Public Schools (Genesee)

Amy Hammer – Caro Community Schools (Tuscola)

Rachel Kenney – Grand Blanc Community Schools (Genesee)

Chad Koch – Montrose Community Schools (Genesee)

Craig Windt – Bay City Public Schools (Bay)

Location: Iosco RESA, Tawas City, MI
Jenny Oster – Houghton Lake Jr/Sr. High School (Roscommon)
 
David Swan – Cheboygan High School (Cheboygan)
 
Cody Ferrier – Vanderbilt Area Schools (Otsego)
 
Stacy Radecki – Ogemaw Heights High School (Ogemaw)
 
Cady Mounts Rabbage – Tawas Area High School (Iosco)
 
Shannon Meek – Alpena High School (Alpena)
 
Kymberli Wregglesworth – Onaway Secondary School (Presque Isle)
 
Doug Livingston – Tawas Middle School (Iosco)