Oral Histories Index with Summaries

Oral Histories index

Hyperlinked testimonies have a summary which is viewable online.

Testimonies denoted by an asterisk (*) are held by the Library Archive, but were not conducted under the auspices of the HMC.

Last Name (Maiden Name), First Name Place of Birth Identification Places of Affiliation
Adler, Martin Volove, Czechoslovakia Survivor/Camps Sekernice, Ukraine; Auschwitz, Bergen-Belsen, Buchenwald, Dora
Adler (Kestenbaum), Olga Berehove, Ukraine Survivor Budapest
Adler, Sandor Maramos Sighet, Romania Survivor/Camps, Escapee Auschwitz, Buchenwald, Flossenburg, Oberwustiegersdorf
Aferiat, Sophia (Spiwak) Slomniki, Poland Survivor/Hidden, Survivor/Camps Krakow, Montelupich
Agelink, Clara
Agelink, Sophia J. Amsterdam, Netherlands Righteous Gentile
Alexander, Alfred Lechenich, Germany Emigre
Alexander (Reif), Edith Kosice (Kaschau), Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz-Birkenau, Krakow-Plaszow, Oberalstadt
Alflen (Lang), Marion Vienna, Austria Kindertransport London
Allweiss, Salek Jaslany, Poland Survivor/Camps, Escapee, Hidden Biesiadka
Allweiss, Zyga Jaslany, Poland Survivor/Camps, Escapee, Hidden Biesiadka
Altus, Irving Ciechanow, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Ambrosiewicz, Lucien Krasnopol, Poland Partisan, Survivor/Camps Stutthof, Bisingen, Dachau
Apel (Ajzenkranz), Ethel Hrubieszow, Poland Survivor/Hidden
Appel, Liesel Klingenberg, Germany Eyewitness
Appleman-Jurman, Alicia Rosilna, Ukraine Survivor/Hidden Buchach, Ukraine
Aronson (Kellermann), Lea Duisburg, Germany Emigre
Asner, Abraham Nacha, Belarus  Partisan
Auerbach, Miriam Bukovina, Romania Survivor
Avrutsky (Mandelberger), Chana Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Hidden
Ayalon (Herschenfis), Eliezer Radom, Poland Survivor/Camps Pliczim, Plaszow, Mauthausen, Melk, Ebensee
Baldwin, Harold W. Buffalo, NY Liberator Dachau
Baras (Wolpe), Mashe Kovno (Kaunas), Lithuania Survivor/Camps Stutthof
Barish, Bruria Dascal Timisoara, Romania Child Survivor
Baroff, Jack Brooklyn, NY Liberator Wobbelin
Baum (Berlinger), Roseline Wurzburg, Germany Kindertransport
Beer (Szesy), Magda Budapest, Hungary Survivor Budapest ghetto
Beigel (Schiff), Charlotte Hoechst, Germany Emigre
Bergman, David Backov, Czech Republic Survivor/Camps Mateszalka, Hungary; Auschwitz, Dachau, Gross-Rosen, Plaszow, Reichenbach
Berk, Piri
Bernard, Henri Siegfried Beckingen (Saarbrücken), Germany Child Emigre
Besser (Gluck), Lily Nyiregyhaza, Hungary Survivor/Camps Harangod, Auschwitz, Landsberg
Biegun (Rozwaski), Miriam Zdzieci, Poland Survivor/Hidden
Biegun, Samuel Pinsk, Poland Survivor/Camps Airtau, Siberia
Biggs, Anthony Military personnel, British Fassberg, Bergen-Belsen, Hamburg War Crime Trials
Bigham, Roger Liberator Buchenwald
Billes, Eric Vienna, Austria Emigre Siebenhirten, Austria
Birnholz, Joseph Czestochowa, Poland Survivor/Camps Hasag-Pelzery
Blium, Reuven Kaunas, Lithuania Survivor/Escapee Galich, Shumash, Kuybyshev (Samara), Vilna (Soviet Union)
Blom, Jany Amsterdam, Netherlands Righteous Gentile
Bohm, Rose Svalava, Czechoslovakia Survivor/Camps Tacevo, Auschwitz, Farlesleben, Salzwedel
Bolton (Rajchman), Paula Ozarkow, Poland Survivor/Camps Lodz, Auschwitz, Ravensbruck, Muhlhausen, Bergen-Belsen
Bomba, Abraham Beuthen, Germany Survivor/Camps Czestochowa, Poland; Treblinka, Hasag-Pelzery
Boraks, Herman Copenhagen, Denmark Emigre
Borger (Weinstock), Antonia Vienna, Austria Emigre
Boros (Eckstein), Eva Bratislava, Czechoslovakia Survivor/Hidden Budapest, Hungary;Nitrianska Streda, Czechoslovakia; Celadince, Czechoslovakia
Braun (Mittler), Getrud Vienna, Austria Emigre
Braun, Robert Chemnitz, Germany Emigre Vienna, Austria
Breiner, Sander James Military personnel, American
Brenners, Larry Vasarosnameny, Hungary Survivor/Camps Jasz Berany, Gunskirchen, Mauthausen
Broder, Boris Biloviz (near Dubrovitsa), Ukraine Survivor,
Military personnel, Russian
Kosice, Stalingrad
Brown (Braun), Alan A. Miskolc, Hungary Survivor/Camps Kosice, Neuhaus
Brown, Eva (Metzger) Nuremberg, Germany Survivor Germany, Paris, France
Brysk, Miriam Warsaw, Poland Child Survivor, Partisan Lida, Belarus
Buckfire, Vicky Weisberger Beregszász, Czechoslovakia Survivor/Hidden Beregszász, Czechoslovakia, Budapest
Burdowski, David Klodawa, Poland Survivor/Camps Poznan, Buchwerder-Forst, Kistrin Neustadt, Auschwitz-Birkenau, Lagisza, Gleiwitz, Gross-Rosen, Blechhamer, Buchenwald, Dachau, Feldafing DP camp
Burke, Anneke Utrecht, Netherlands Righteous Gentile
Burton, Barbara Zwolen, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Bergen-Belsen, Starachovice
Burton (Burstin), Edward J. Lvov, Poland Survivor/Camps, Escapee, False personation Janowska
Butter (Hasenberg), Irene Berlin, Germany Survivor/Camps Amsterdam, Netherlands; Westerbork, Bergen-Belsen, Algiers, Algeria
Byer, Sara Dlogosiodlo, Poland Escapee Posiolek, Archangelsk Region, Krygyzstan, Uzbekistan
Chandler, Morris
Charlupski (Weintraub), Franka Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Bergen-Belsen, Bremen
Chorazyczewska, Helena and Cezary Righteous Gentiles Peresbra, Poland; Sarny, Ukraine; Neumark, Germany
Cigler, Eva
Cohen, Ben Zion
Cohen, Regina
Collins, Steve Plonsk, Poland Survivor/Camps Auschwitz-Birkenau, Nosachevichi, Sachsenhausen, Oranienburg
Conrad, Ernst Joachim Berlin, Germany Emigre
Cooper (Kuper), Jerry Skaryszew, Poland Survivor/Camps, Escapee, False personation Kielce
Cymerint, Simon Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Starachowice, Lublin, Auschwitz-Birkenau, Buna, Gleiwitz, Oranienburg
Cywiak, Seymour (Simcha) Wyszków, Poland Child Survivor/Escapee Wyszków, Lomza, Sosnowiec, Poland; Syktyvkar, Siberia; Saratov, Russia
Czerkasski, Raya Rivne, (Kirovograd District: Ukraine) Survivor/Escapee Kiev, Ukraine
Czuckermann, Margaretta Oradea, Romania Survivor/Camps Nagyvarad, Auschwitz, Nuremberg (Siemens)
Dach, Morris Plonsk, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Birkenau, Janinagrube
Dan, Bert Kolozsvar, Romania
Dan, Clara
Dankner, Helen* Bereksenmiklosz, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Geislingen, Dachau
Davis, Charles Detroit, MI Liberator  Woebbelin
Debski, Tadeusz Lukow, Poland Underground, Polish, Survivor/Camps Auschwitz, Flossenburg
Demant, Margaret Krefeld, Germany Kindertransport
Devries, Robert Nordhorn, Germany Survivor/Camps, Hidden Leeuwarden, Netherlands; Westerbork
Diogenes, Leib Lipno, Poland Survivor/Camps Budzyn
Dolibois, John E.* U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Druskin, Bernard* Vilna (Vilnius), Lithuania Underground, Lithuanian, Partisans
Dublin, Frank
Ebel (Davenport), Miriam Boston, MA Righteous Gentile
Ehrmann, Alexander Kiralyhelmec, Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz, Warsaw ghetto, Dachau, Muhldorf
Eichelberg, Hugo Hamburg, Germany Child Émigré Jungfernhof
Eidelman, Simon Czarnolas, Poland Survivor/Camps Garbatka-Letnisko, Auschwitz, Buna, Gleiwitz, Bratislava, Sachsenhausen
Eisenberg (Sobo), Ann* Saltovna, Czechoslovakia Survivor/Camps Sighet, Romania; Somarda
Eisenberg, Belle Miechow, Poland Survivor/Camps Sosnowiec, Poland; Arbeitslager near Czestochowa, Silesia, Gross-Rosen, Mauthausen, Bergen-Belsen
Elbaum, Barry Lublin, Poland Survivor/Escapee, Military personnel, Russian Warsaw, Poland; Kiev, Ukraine; Tashkent, Uzbekistan, Siberia, Stalingrad, Berlin
Elbaum, Luba Poland Survivor/Camps Budzyn, Poland, Steinbrook, Wieliczka, Auschwitz
Eliot, Marvin (Sonny) Detroit, MI Military personnel, American,
American-Jewish POW
Stalag Luft I
Engel, Isaac Zwolen, Poland Survivor/Camps Policzna, Skarzysko, Czestochowa, Gross-Rosen, Nordhausen, Dora, Bergen-Belsen
Erdstein, George (Georg) Vienna, Austria Child Survivor
Ettenheimer, Aubrey Detroit, MI Liberator Buchenwald
Ewing, Benjamin E., Jr. Florida Liberator Dachau

 

Last Name (Maiden Name), First Name Place of Birth Identification Places of Affiliation
Fairbrook, Paul Berlin, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Fauman (Stark), Lilo Munich, Germany Emigre
Fein, Albert Uzhorod, Czechoslovakia Survivor, False personation Kam”yanets’-Podil’s’kyy
Feldman, Celia*
Feldman, Giselle Paris, France Survivor/Hidden Paulhaguet, France
Feldman, Henry Detroit, MI Liberator Landsberg
Feldman, Manya Dubrovitsa, Poland Survivor, Partisan
Findling, Fred Cologne, Germany Survivor
Findling, Joseph Cologne, Germany Survivor/Hidden, Emigre Belgium, Portugal
Firestone, Charlotte
Fischer, John Budapest, Hungary Survivor/Camps Gunskirchen, Mauthausen, Fertorakos
Fisher, Clara Belgrade, Yugoslavia False personation, Survivor/Hidden Dalmatia, Curzola, Yugoslavia; Bari, Italy
Fishman, Joshua
Fisk (Fiszlinski), Benjamin Sosnowiec, Poland Survivor/Camps Srodula, Poland; Sackenhoym, Bismarckhuette, Blechhammer, Auschwitz
Fisk (Monczyk), Hanka (Anna) Czestochowa, Poland Survivor/Camps Gross-Rosen, Gabersdorf
Fleish (Bester), Fryda Chrzanow, Poland Survivor/Camps Gabersdorf, Sudeten
Fleisher, Leslie Leonard  USA US Service Person
Liberator
England, France, Buchenwald
Foa, Piero P. Turin (Torino), Italy Eyewitness
Fordonski (Lipszyc), Nancy* Zloczew, Poland Survivor/Camps Suchowola, Poland; Auschwitz, Stutthof
Frank (Rotenberg Dublin), Bena Bedzin, Poland Survivor/Camps Oberalstadt
Frank, George Vienna, Austria Survivor/Camps, Emigre Dachau
Frankel, Ruth Berlin, Germany Survivor/Hidden Antwerp, Belgium
Frederick (Frydrych), David Bedzin, Poland Survivor/Camps Ottmuth, Markstadt, Funfteichen, Mauthausen, Gross-Rosen, Bergen-Belsen
Freund (Ashendorf), Teddy (Tovia) Korolivka, Borsshchiv, Poland (Western Ukraine) Child Survivor Chernovitz, Romania; Kharkov, Ukraine; Kopyczynce, Ukraine; Dolnoslaskie, Poland; Steyr, Wegscheid, Ebelsberg, Austria
Friedman, Arnold* Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Mukacheve, Auschwitz, Birkenau, Ziefelwasser Garvens, Seifhennersdorf, Merseberg, Flossenburg
Friedman (Stern), Doris Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Auschwitz, Bergen-Belsen
Frumin, Arnold Sarny, Ukraine Survivor
G., Rabbi Baruch* Mlawa, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Buchenwald
Gans, Philip* Amsterdam, Netherlands Survivor/Camps Auschwitz, Monowitz
Garber, Dr. Max Military personnel, American Cerignola, Italy; Auschwitz
Garden, Harry Milanov, Poland Survivor/Escapee, Emigre Vilna (Vilnius), Moscow, Russia; Japan, Shanghai, China
Gardon, Berta Vienna, Austria Survivor/Escapee Netherlands, Belgium, Lyon, France; Switzerland
Gardon, John Budapest, Hungary Survivor/Hidden, False personation
Garfinkel, Nathan Chmielnik, Poland Survivor/Camps Biala-Podlaska, Skarzysko-Kamienna, Czestochowa, Buchenwald
Garton, Jeffrey Berlin, Germany Kindertransport
Garwolinski, Mitchell Baranowo, Poland Survivor/Camps Treblinka
Geffen, Hilma Berlin, Germany Survivor/False personation
Gerstl (Bender), Pauline Vienna, Austria Survivor/Escapee, Hidden Belgium, Vallon en Sully, France; Nice, France; Vence, Italy
Gilbert (Baum), Ursula Elizabeth Frankfurt, Germany Child Emigre Frankfurt, Karlsruhe, Germany; Paris, France; Kasba Tadla, Morocco; Santo Domingo, Sosua, Dominican Republic
Gilbert, Morton Plawno, Poland
Gilbert (Zaks), Tola Sosnowiec, Poland Survivor/Camps Parsnitz, Oberalstadt
Glaser, Menachem Sighet, Romania Military personnel, Hungarian; Military personnel, Russian Russian POW camp, Prague
Glazek (Seemann), Marianne Budapest, Hungary Survivor/Hidden
Gleisner, Henry Heinz Vienna, Austria Survivor/False personation Lvov, Poland; Rawa Ruska, Udine, Italy; Bad Ischl, Austria; Ebensee
Glossen, Natasha Latvia Survivor/Camps, Survivor/Hidden Latvia, Stutthof Concentration Camp
Gluck, Michael Matezoko, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Mauthausen, Gusen II, Gunskirchen
Gluck, Mordechai Survivor/Camps Auschwitz, Hirshberg, Buchenwald
Gofseyevich Partisan
Goldberg, Arthur Detroit, Michigan, USA Liberator Buchenwald
Goldberg, Paulette (Eberson) Paris, France Survivor/Hidden France
Goldberger, Leo Vukovar, Yugoslavia Survivor/Escapee Opava, Czechoslovakia
Goldin, Steven Ludwipol, Poland Survivor/Escapee, Partisan
Goldner, Lily Noszlop, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Krakow-Plaszow, Taucha
Goldsmith, Fred
Goodman, Sydney Detroit, MI Military personnel, American; Jewish-American POW Stalag IX-B, Berga
Goralewski, Chester Stanley Detroit, MI Liberator
Gordon, Maurice Glubok, Poland Survivor/Escapee, Partisan Ulm, Germany
Gorman (Blitzer), Erna Metz, France Survivor/Hidden
Gotz, Dr. Alexander Liberator Mauthausen
Green, Dr. Meyer Liberator Buchenwald
Greenberger, Anna Koromla, Czechoslovakia
Greenhut, Leonard Liberator Buchenwald
Greenspan (Gelbhauer), Lola Myszkow, Poland Survivor/Camps Sosnowiec, Poland; Gabersdorf, Gross-Rosen
Greisdorf (Zikherman), Gita Daugavpils (Dvinsk), Latvia Child Survivor/Escapee Kuybyshev (Samara), Maryevka, Pestravka, Lomovka, Russia
Gringlas, Sol Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Nordhausen
Grosinger, Emeric Transylvania, Romania Survivor Birkenau, Auschwitz, Gross-Rosen, Oranienburg, Sachsenhausen, Mauthausen
Growe (Grosz), Charles Vienna, Austria Emigre Shanghai, China; Tsingtao, China
Gruca, Wolf Czestochowa, Poland Survivor/Camps Buchenwald, Osterode/Hartz
Grunfeld, Rosa Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Auschwitz-Birkenau, Plaszow, Bergen-Belsen, Theresienstadt
Grunwald (Weinberger), Julie Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz-Birkenau, Trautenau, Parschnitz
Gun, Jack Rozhishche, Poland Survivor/Hidden
Gupta, Vijya and Vinay Righteous Gentile
Gusta, Leonidas West Virginia Military personnel, American; Eyewitness Dachau
Guttman, Irving Zloczow, Poland Survivor/Escapee, Hidden, Underground, Russian Lacke
Guyer (Chaja), Benjamin Gombin, Poland Survivor/Camps Konin, Hohensalza, Auschwitz-Buna, Gleiwitz, Nordhausen, Bergen-Belsen
H., Renee* Bratislava, Czechoslovakia Survivor/Hidden, Camps Auschwitz, Bergen-Belsen
Haberer, Joseph Villingen, Germany Kindertransport, Émigré England
Haberfeld (Tisser),  Caroline Vienna, Austria Survivor/Escapee Brussels, Belgium;
Haberkorn (Schipper), Bertha Military personnel, Russian Majdanek
Haberkorn, Joseph Lvov, Poland Survivor/Camps, Escapee Janowska, Kurowice, Cieszanow, Poland
Harris (Hadju), Robert Vienna, Austria Emigre Kitchener Camp, England
Hartwig, Robert Hadley, MI Liberator Dachau
Havas, Burt* Amsterdam, Netherlands
Havas, Ilona Fischer Sajopetri, Hungary Child Survivor Diósgy?r Ghetto, Budapest, Miskolc, Hungary; Auschwitz, Bergen-Belsen, Markkleeberg, Theresienstadt, Mauthausen
Havas, Jeanette* Amsterdam, Netherlands Survivor/Camps Westerbork, Auschwitz, Bergen-Belsen
Herkowitz (Lenczner), Susan Vienna, Austria Emigre Surrey, England
Hewett (Trocme), Nelly Northern France Righteous Gentile Le Chambon-sur-Lignon, France
Hirsch, Bernard Petrovce, Czechoslovakia Survivor/Hidden
Hirsch (Haber), Hermina Kosice, Czechoslovakia
Hirschel, Lieselotte Anne Engel Breslau, Germany; Wroclaw, Poland  Child Survivor/Emigre Buchenwald; London, England
Hirschfeld, Kurt Berlin, Germany Survivor/Camps Auschwitz, Jawischowitz, Buchenwald, Ohrdruf
Holcman, Abraham Lodz, Poland
Honig (Marosi), Esther Mukacheve, Ukraine Survivor Paris, France
Huppert, Morris Sosnowiec, Poland Survivor/Camps, Escapee Krakow-Kobierzynska, Kosztrze, Krakow-Plaszow, Czestochowa, Dzialoszyce, Vodislav
Jacobson, William North Dakota Liberator Dachau
Jonas (Wronker), Lore Leipzig, Germany Emigre Wahren, Germany, Guatemala
Jordan, Ingeborg Berlin, Germany Emigre England
Joseph, Arnold (Arno) Saarbrücken, Saarland (Germany) Emigre, U.S. Service Person Luxembourg, Nuernberg (Nuremberg)
Jubas (Dziubas), Harry Czestochowa, Poland Survivor/Camps Hasag, Gross-Rosen, Dora, Bergen-Belsen
Judikovic, Mikulas Michalovce, Czechoslovakia Survivor/False personation, Partisan Bratislava, Czechoslovakia
Jutkiewicz (Czosniak), Hela Lodz, Poland
Last Name (Maiden Name), First Initial Place of Birth Identification Places of Affiliation
Kahan, David Gheorgheni, Romania Survivor/Camps Szaszregen, Auschwitz, Mittergars, Muhldorf
Kahn, Annelies Altona, Germany Emgire Neustadt, Germany; Berlin, Germany
Kahn, Ellen Krefeld, Germany Kindertransport England
Kahn, Max Stuttgart, Germany Emigre Switzerland, Mexico
Kain (Roth), Helen Tibava, Czechoslovakia Survivor/Camps Pest Elizabeth, Monor, Hungary; Auschwitz-Birkenau, Bergen-Belsen, Gross-Rosen
Kalmus, Simon
Kandel, Fred Berezno, Ukraine Survivor/Hidden
Kappel, Ernest Caian, Romania Survivor/Camps Dej, Romania; Auschwitz, Buchenwald, Magdeburg, Bergen-Belsen
Karp, Alexander Nyirmada, Hungary Survivor/Camps Baktaloranthaza, Hungary; Kisvarda, Hungary; Birkenau, Kochendorf, Dachau
Karski, Janusz Lodz, Poland Righteous Gentile Warsaw, Poland
Katan, Livia Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Auschwitz
Katan, Salvatore Salonika (Thessaloniki), Greece Survivor/Camps Labor Camps near Auschwitz
Katzenstein, William Herleshausen, Germany Emigre
Kawer, Benjamin Ostrolenka, Poland Survivor/Camps Pruzhany, Poland; Auschwitz, Buchenwald, Langenstein, Zwieberge (of Buchenwald)
Kay, Louis Wloszczowa, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Buchenwald, Dora, Nordhausen
Keller, Moshe Nowy Sacz, Poland Survivor/Camps Muszyna, Tarnów, Rymanów, Trzebinia, Auschwitz, Dora Nordhausen, Bergen-Belsen
Kemeny, Katy (Hajnalka Katalin “Chaya Chava” Blau) Abaújszántó, Hungary Child Survivor Hajdúdorog, Debrecen, Hungary; Debrecen Ghetto, Strasshof, Vienna
Kent, Ruth Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Kereth, Daniel Vienna, Austria Survivor/Escapee Romania
Kessler (Klein), Leah Dobrany, Czech Republic Survivor/Camps Ungvar, Czech Republic; Auschwitz, Fraudental
Kifer (Katz), Fey* Hukliva, Czechoslovakia Survivor/Camps Volovitz, Czechoslovakia; Budapest, Hungary; Auschwitz, Birkenau, Ravensbruck
King, Kenneth Brooklyn, NY Liberator Gusen
Kirsch, Morris Rachowa, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland; Skarzysko, Czestochowa, Buchenwald, Dachau
Kishazi, Elizabeth Budapest, Hungary Survivor/Camps Auschwitz-Birkenau, Weisswasser
Klaiman, Joseph Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Klaiman (Koplowicz), Zelda Pabianice, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland; Auschwitz, Bergen-Belsen
Klein, Bernard Humenne, Czechoslovakia Survivor/Camps Male Dvorany, Czechoslovakia; Nitra, Sered, Birkenau, Gleiwitz 4, Blechhammer
Klein, Emery Humenne, Czechoslovakia Survivor/Camps Male Dvorany, Czechoslovakia; Nitra, Sered, Birkenau, Gleiwitz 4, Blechhammer
Klein (Salmonovich), Frida Zavadka, Czechoslovakia Survivor/False personation Lukow, Poland
Klein, Isaak Logmotz, Hungary Survivor/Camps Ujhely (Satoraljaujhely), Hungary; Auschwitz, Birkenau, Melk, Gunskirchen
Klein, Samuel Detroit, MI Liberator Ebensee
Kleinberg, Pauline Pilica, Poland
Klein-Biegel (Zalman Mandel), Frida Zavadka, Slovak Republic Survivor/False personation Lukow, Poland
Klisman (Teich), Sophie Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Bergen-Belsen, Salzwedel
Koby, Robert Grushvitsy Pervyye, Ukraine Survivor/Hidden
Kochanowska (Kohn), Kristina Warsaw, Poland Survivor
Kohn-Krajewska, Janina Warsaw, Poland Survivor/False personation
Kolnierz, Abraham Zailek Konstantynów Lódzki, Poland Survivor Konstantynów Lódzki, Poland; Lodz Ghetto; Auschwitz, Jaworzno, Buchenwald Concentration Camps; Bavaria; Hamburg, Germany
Kor (Mozes), Eva Port, Romania Survivor/Camps Simleu Silvaniei (Szilagysomlyo), Romania; Auschwitz-Birkenau
Kosse, Gunter Berlin, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Kovacs, John Joseph (Janos Joseph) Nyiregyhaza, Hungary Child Survivor Miskolc, Jolsva, Budapest, Hungary; Feldafing Displaced Persons Camp, Germany
Kozik, Shimon (Sam) Mlawa, Poland Military Personnel  Mlawa, Poland
Kozuck, Helen
Kreft, Paul Detroit, MI Liberator Ebensee
Kresch, Dave Berek Dynow, Poland Survivor/Escapee Chortkiv, Russia; Siberia, Bukhara, Tehran, Iran; Palestine
Kryzske, Elwood Liberator
Kudewitz, Sam Baranowicze, Poland Survivor/Camps, Survivor/Hidden Koldyczewo, Maly Trostenets
Kudewitz, Sonia Baranowicze, Poland Survivor/Escapee Minsk, Russia
Kuhn, Alexander Kisvarda, Hungary Survivor/Camps Zalalovo, Hungary; Zalaegerszeg, Hungary; Auschwitz-Birkenau, Mauthausen, Schwechat
Kussy, Frank Dresden, Germany Survivor/Camps Westerbork, Theresienstadt, Auschwitz-Birkenau, Gleiwitz
Lachman, David Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Mauthausen, Ebensee
Laksberger, George Krakow, Poland Survivor/Camps Biezanow, Skarzysko, Czestochowa, Buchenwald
LaLone, Richard Pontiac, MI Liberator Mauthausen
Lang, Helen
Langnas (Weinstein), Dora Vienna, Austria Survivor/Camps, False personation, Hidden Ferramonti-Tarsia, Piove di Sacco, Italy; Florence, Italy; Rome, Italy
Langnas, Joseph Vienna, Austria Survivor/Camps, False personation, Hidden Ferramonti-Tarsia, Piove di Sacco, Italy; Florence, Italy; Rome, Italy
Lanyi (Goldner), Livia Tapiobicske, Hungary Survivor/Camps Ujpest, Hungary; Auschwitz, Frankfurt, Ravensbruck
Lawrence, Steven Cleveland, OH OSS Agent Mauthausen
Lebovic, Meyer Uglya, Ukraine Survivor/Camps Tyachiv, Czechoslovakia; Auschwitz-Birkenau, Bunzlau, Gorlitz, Flossenburg, Mauthausen
Lebovics (Balter), Paula Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Lefkovitz, Elizabeth* Foldes, Hungary Survivor/Camps Csorna, Hungary; Auschwitz, Wroclaw
Lehman-Levi (Holcman), Ruth (Rachela) Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Bergen-Belsen
Lehrer, Sally*
Leleszi (Csdordas), Mary Szakoly, Hungary Emigre
Lessing, Alfred (Fred) Delft, Netherlands Survivor/Hidden
Leventhal, Jack* Veisiejai, Lithuania Survivor/Camps Kovno Ghetto, Dachau
Levinson (Radom), Rosa Kiev, Ukraine Survivor/Escapee Kharkov, Ukraine; Rostov, Ukraine; Baku, Azerbaijan; Tashkent, Uzbekistan
Lewin, Jack Wurzburg, Germany Survivor/Escapee, Hidden Kleinlangheim, Frankfurt, Berlin, Marneffe (Belgium), Le Vigeant (France), St. Cyprien, Le Chambon sur Lignon, Le Puy, Switzerland
Lichtman, Rene Paris, France Survivor/Hidden Le Vert Galant, France
Lieberman, Gerald Landau, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Liffman, Leo Wiesbaden, Germany Survivor/Camps. Emigre Buchenwald
Lindemann (Zydower), Anna Elsie Fürstenwalde, Germany Emigre Shanghai, China
Lindson, Edward Poland Survivor/Camps Auschwitz
Littman Gorny, Esther Stettin, Germany Survivor/Hidden Lauenburg, Germany; Berlin, Germany
Loeb, Ilse Vienna, Austria Survivor/Hidden, Survivor/False Papers Amsterdam, Netherlands
Lowenberg, Harry Berlin, Germany Emigre Trieste, Italy; Shanghai, China
Lowenberg, Martin Schenklengsfeld, Germany Survivor/Camps Fulda, Germany; Riga, Latvia; Kaiserwald, Libau, Fuhlsbüttel Prison, Kiel
Lubieniecki, Abraham Andrzej Zakroczym, Poland Survivor/Camps, Escapee, Military Personnel, Russian Nasielsk, Poland; Warsaw, Poland; Miendzyzece, Bialystok, Lichocielce, Poland; Russia
Lugosi, Agnes Budapest, Hungary Survivor/False personation
Lugosi (Levi), Thomas Budapest, Hungary Survivor
Lupyan (Kaplan), Esther Minsk, Belarus Survivor/Escapee Moscow, Russia
MacDonald, John St. Louis, MI Liberator Buchenwald
Magnus (Halpern), Freda Lodz, Poland Survivor/Camps Krakow, Poland; Auschwitz, Ravensbruck
Maier, Charles
Malec, Henry Joseph Detroit, Michigan U.S. Serviceperson, Guard International Tribunal at Nuremberg, Germany
Malinowski, Edward Warsaw, Poland Survivor/Hidden Warsaw (Poland), Pruszkow, Grodzisk, Zyrardow
Manaster, Helena Lesko, Poland Survivor/Hidden Przemysl, Poland; Krakow, Poland
Mandel, Morris John Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Auschwitz, Birkenau, Mauthausen, Melk, Ebensee
Maniker (Gruenbaum), Edith Leipzig, Germany Kindertransport England
Manko, Gerald H. Frankfurt, Germany Escapee Frankfurt, Germany
Mann, Adalbert (Adorea) Budoi, Romania Survivor/Camps Baia Mare, Romania; Mauthausen
Mann, Viorica
Marczak (Zloczow), Herman Walchip, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland; Buchenwald, Dora
Marczyk, Brenda
Marosei, Andre Budapest, Hungary Military Personnel, French; Survivor/Camps Sante, France; Drancy, France; Sacrow, Katowice, Gleiwitz, Auschwitz, Monowitz
Marosei, Esther Mukacheve, Ukraine Survivor/Hidden, False personation Paris, France
Marshak, Michael Minsk, Russia Survivor/Camps Kovno (Kaunas), Lithuania; Dachau
Martin, Andrew Pavlovo, Czechoslovakia
Martin, Henryk Bedzin, Poland Survivor/Camps Auschwitz-Birkenau, Buchenwald
Matthews, Alice J. Philadelphia, PA Military Personnel, American; Eyewitness Buchenwald
Mayer, Beatrice Susskind Breslau, Germany Emigre Cebu City, Dumaguete, Manila, Philippines
Mechlowitz, Ira Kolbuszowa-Przytyk, Poland Survivor/Camps, Escapee, Hidden Cieszanow, Poland; Lubelski, Poland; Baranow, Poland; Biesiatka
Mednicki, Bernard Brussels, Belgium Survivor/False personation; French Resistance Vichy, France;
Meents, Jerry* Amsterdam, Netherlands
Meisel, Judith (Becker) Kovno, Lithuania Survivor/Camps, Survivor/Hidden Konigsberg, Germany, Stuffhof
Meisler (Erblich), Regina Vienna, Austria Emigre Jerusalem, Israel
Mendell, Titus C. R. Vienna, Austria Emigre Turin, Italy; Fribourg, Switzerland; Le Havre, France; Colombia
Mermelstein (Kaufman), Elizabeth Vyskovo, Czechoslovakia Survivor/Camps Tacovo, Czechoslovakia; Auschwitz, Theresienstadt, Hertine
Mermelstein, Joseph Paulova, Czechoslovakia Survivor, Survivor/Camps Hungary, Slovakia, Mauthausen
Meyer, Henry W. Dresden, Germany Survivor/Camps Sachsenhausen, Buchenwald, Buna, Auschwitz-Birkenau, Ohrdruf
Meyer, Irwin Reichelsheim, Germany Survivor/Camps, Escapee Kirch-Beerfurth, Germany; Sweden
Meyers, Steven (Helmut Steven Meyers) Nuremberg, Germany German Refugee Nuremberg, Germany; Theresienstadt, Treblinka
Michel, Werner Landau, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Migdalewicz, Gerald David-Horodok, Poland Survivor/Camps, Escapee, Underground, Russian Lakhva, Poland; Lenin, Poland; Hancewicze
Mikkelsen, Erik Krakow, Poland Survivor/Hidden Warsaw, Poland; Denmark
Milberger, Moniek Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Ahlem, Bergen-Belsen
Miller, Irene Warsaw, Poland Survivor Siberian Labor Camp
Miller, Jack Zamosc, Poland Survivor/Escapee, Military Personnel, Russian
Miller (Rosalia), Yanka Hungary Survivor/Camps Westerbork, Amersvoort, Bergen-Belsen
Mittelman (Sturm), Bessie Ruth Vienna, Austria Child Survivor Jewish Orphanage of Brussels, Belgium; Zurich, Switzerland
Mittelman, Emanuel Michalovce, Czechoslovakia Survivor/Camps Majdanek, Auschwitz
Molnar, Paul Budapest, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Buchenwald, Magdeburg, Berga
Monas, Maurice Berechem, Belgium Survivor/Hidden Amsterdam, Netherlands; Zeist, Netherlands
Monas (Wijnschenk), Sophia Amsterdam, Netherlands Survivor/Camps Westerbork, Bergen-Belsen, Neuengamme, Beendorf, Ludwigslust, Eidelstadt-Hamburg
Moncznik (Lewkowicz), Esther Chmielnik, Poland Survivor/Camps Skarzysko-Kamienna, Czestochowa
Montgomery, Donald L. Pontiac, MI Liberator Mauthausen
Morgan, Joseph Survivor/Hidden Paris, France
Morgan, Tola Lodz, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland, Auschwitz, Ravensbruck, Targua
Morgenstein, Henry Bernard Antwerp, Belgium Émigré France, Cuba
Moskovitz, Benjamin Apsha, Czechoslovakia Survivor/Camps Budapest, Hungary; ABC Zogvasonto, Gyor, Szaszalom, Hungary
Moskovitz (Szmulewicz), Ida Wodna, Poland Survivor/Camps Chrzanow, Poland; Gabersdorf
Munch-Nielsen, Preben Snekkersten, Denmark Righteous Gentile
Muschkies (Angenicki), Molly Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Sandomierz, Auschwitz, Gebharstdorf, Starachowice, Warendorf, Bodzechow
Last Name (Maiden Name), First Initial Place of Birth Identification Places of Affiliation
Nachbar (Wygoda), Rae Pultusk, Poland Survivor/Camps Pultusk, Poland, Bialystok, Northern Soviet Union, Uzbekistan
Naftalie, Manfred Berlin, Germany Kindertransport London, England
Nir (Greenfeld), Yehuda Stanislavov, Poland Survivor/False personation Krakow, Poland
Norton, Henry Bautzen, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Nosanchuk, Michael Rubel, Belarus
Nothman, Nathan Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Gross-Rosen, Flossenburg, Regensburg, Podgorze, Gluszyca
Nothman (Garfinkel), Sonia Chmielnik, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Bergen-Belsen, Turkheim, Burgau, Allach
Novice (Sosnowicz), Samuel (Shmuel) Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Warsaw, Poland; Tarnov, Poland; Auschwitz, Buchenwald
Obriek, Stanislaw*
Offen, Bernard Podgorze, Poland Survivor/Camps Plaszow, Auschwitz, Birkenau
Offen, Nathan Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Wieliczka, Mauthausen
Offen, Sam Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Wieliczka, Mauthausen, Gusen
Offman
Ohrenstein, George Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Oranienburg, Sachsenhausen
Olson, Jeanette Nice, France Survivor/Hidden Vence, Italy; Antibe, Italy
Olszewska, Franciszka Dudzik Czarkow, Poland Righteous Gentile Czarkow, Poland
Opas, Michael Lodz, Poland
Opatowski, Herman Kielce, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Opdyke (Gut), Irene Kasinka, Poland Righteous Gentile Radom, Poland; Ternopolye, Ukraine
Orbach, Harold Dusseldorf, Germany Kindertransport Portugal, Belgium,
London, England
Orlowski, Zbigniew* Military Personnel, Polish
Pachulec, Walter (Wladyslaw) Lublin, Poland Eyewitness Warsaw, Poland
Pasternak, Abraham Betlen, Hungary Survivor/Camps Dej, Romania; Auschwitz, Leipzig, Buchenwald, Theresienstadt
Patterson (Sandner), Esther Daughter of Anti-Hitler Resister
Perlstein, Harold Sarny, Russia Survivor/Escapee, Partisan
Pesis, Gloria Radviliskis, Lithuania Survivor/Camps Siauliai, Lithuania; Linkaiciai, Lithuania; Stutthof, Dachau
Petersen, Arthur L. New York, NY Member of Prosecution Team at Nuremberg Trials
Petrinitz (Thirman), Irene Uzhorod, Czechoslovakia Survivor/Camps Tegla-Gyav, Auschwitz, Zitav
Piasecki (Lech), Adela Tarnov, Poland Survivor/Camps, Polish-Catholic Bergen-Belsen
Piechnik, Maria Righteous Gentile Chelmno
Pilkowitz, Rose Czestochowa, Poland Survivor/Camps Czestochowa
Pines, Lola Lodz, Poland
Plotnik, Albert Pinsk, Poland Military Personnel, Polish and Russian Stolin, Belarus; Leningrad, Russia; Murmansk, Russia
Plotnik (Izsak), Ilona Briceni (Berintza), Romania Survivor/Camps Borta-patak, Hungary; Auschwitz, Boizenburg
Pludwinski, Jack Lodz, Poland Survivor/Camps Birkenau, Sachsenhausen, Lieberose, Mauthausen, Gunskirchen
Polak, Fruma (Freda Shackness) Kovno (Lithuania) Survivor/Camps Schanzen, Stutthof
Politzer (Lack), Helen Vienna, Austria Kindertransport
Politzer, Henry H. Vienna, Austria Emigre Bogota, Colombia
Posner, Esther Marianne Ross Amsterdam, the Netherlands Child Survivor, Hidden Child Enschede, Delden Netherlands
Praw (Mandelzys), Esther Opatow, Poland Survivor/Camps Starachowice, Auschwitz, Bergen-Belsen
Praw, Harry Lodz, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Buchenwald, Dora, Bergen-Belsen
Preschel, Salo
Pruchno (Schwartz), Judith Sibiu, Romania Survivor
Pruchno, Samuel Shavel (Siauliai), Lithuania Survivor/Camps Kaukazas, Lithuania; Stutthof, Dachau
Rabkin, Mikhail Bobruisk, Belarus Survivor/Camps
Raimi (Rejngewirtz), Saul (Bezalel) Mlawa, Poland Survivor/Camps Lubartow, Poland; Auschwitz, Buna, Gleiwitz, Buchenwald, Flossenburg
Reinstein, Norbert Vienna, Austria Survivor/Camps, Emigre Dachau
Reiss (Seradzka), Brenda Kalisz, Poland Survivor/Camps Kozmiek, Poland; Lodz, Poland; Auschwitz, Breslau, Parsnitz
Reynolds, William Liberator Gardelegen
Rich (Rudnik), Selma
Riemer, Cilla Vilna (Vilnius), Lithuania Child of Survivors
Rival, Eva Bratislava, Czechoslovakia Survivor/Hidden Bratislava, Czechoslovakia
Rival, Jan Bratislava, Slovak Republic Survivor/Camps, Survivor/Hidden Bratislava, Slovakia; Budapest, Hungary; Czechoslovakia
Roemerfeld (Miller), Biema
Rohtbart, Markus Rzeszow, Poland Survivor/Camps Pustkov, Birkenau, Auschwitz, Mauthausen, Gusen, Theresienstadt, Biesiadka, Huta Komararowska
Roisman, Goldy Radzin, Poland Survivor/Camps Suchowol, Majdanek, Auschwitz
Roisman, Max Warsaw, Poland Survivor/Camps Wohin, Slavteacha, Suchowol, Majdanek, Buna, Gleiwitz
Rosen, Eugenia Warsaw, Poland Survivor/Hidden Warsaw Ghetto, Poland
Rosen, Isidore Vilno, Lithuania Survivor/Camps Slobodka Ghetto, Kovno, Lithuania; Landsberg, Germany
Rosen (Rosenbaum), John (Hans) Buer, Germany Kindertransport
Rosenfeld, Jacques Sofia, Bulgaria Survivor Russe, Bulgaria
Rosenow, Eric
Rosner (Spizzichino), Elena Olga Pisa, Italy Survivor/Hidden
Ross, Malvin L. Chicago, IL Liberator Buchenwald
Roth (Lebovits), Edith Ungvar, Czechoslovakia
Roth, Herman Nagykallo, Hungary Survivor/Camps Nyirecyhaza, Hungary; Auschwitz, Wolfsberg, Ebensee
Roth, Nathan Velky Bereznya, Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz
Rothenberg, Berek
Rothschild, Max Bruchsal, Germany Emigre
Routzahn, Edward W. Dearborn, MI Liberator Dachau
Rozencweig, Rita Meuse, Belgium Survivor/Hidden
Rozencweig, Simon Liege, Belgium Survivor/Hidden
Ruben, Sigmund
Rubenstein, Morris Rozhishche, Ukraine Survivor/Escapee, Hidden Lutsk, Poland
Rubin (Katz), Agatha Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Auschwitz
Rubin, Sigmund Lodz, Poland Survivor/Escapee, Hidden Nowy Korczyn, Poland; Sandomierz, Poland
Rubin, Sol Kovno (Kaunas), Lithuania Survivor/Camps Aleksotas, Lithuania; Stutthof, Kaufering, Leitmeritz
Rubin, Zoltan Kapusank, Czechoslovakia
Rybarczyk, (Mikalojewska), Maria Survivor/Camps
Sable, Rochelle (Grynspan) Dlugosiodle, Poland Escapee, Survivor Siberia
Sadik, Nathan Mlawa, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Salinger, Mania Radom, Poland Survivor/Camps Pionki, Theresienstadt, Auschwitz
Salzberg, Aaron Opatow, Poland Survivor/Camps Sandomierz, Poland; Skarzysko, Buchenwald, Dora, Bergen-Belsen
Sandel (Deutsch), Edel Medzilaborce, Czechoslovakaia
Sandel, Marcel Gelnica, Czechoslovakia Survivor/False personation
Schatz (Hellner), Judy*
Schaumberg, Julius Schweinsberg, Germany Survivor/Camps Neuendorf, Buna, Gleiwitz, Dora
Schey, Leslie Budapest, Hungary Survivor/Hungarian Army Kiev, Brody
Schey, Vera Budapest, Hungary Survivor/False personation
Schleifer, Alexander
Schloss (Teich), Felicia Piotrkow, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland; Auschwitz, Bergen-Belsen, Salzwedel
Schreiber (Kranzelbinder), Rosa Graz, Austria Righteous Gentile Neuhaus
Schuraytz (Heisler), Aline Berlin, Germany Survivor/Hidden Niepolmice, Poland; Podgrabie, Poland
Schwab (Rothschild), Marianne Frankfurt am Main, Germany Emigre Bad Homberg, Germany
Schwartz (Goldwasser), Ethel Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Pinsk, Poland; Ravensbruck
Schwartz, Eugene Kisvarda, Hungary
Schwartz, Seena Antwerp, Belgium Survivor/Hidden South Belgium, Belgium
Schwarz, Heinz Herbert Vienna, Austria Emigre Trinidad
Schwarz, Walter Timisoara, Romania U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Schwarzberg, Simon Baltow (near Ostrowiec), Poland Survivor/Camps Skarzysko, Auschwitz, Birkenau, Oranienburg, Flossenburg, Lowenberg, Tutzing
Segal (van Leeuwen), Sandra London, England Survivor/Camps
Segel, Nathan U.S. Service Person, Liberator Ohrdruf Concentration Camp, Germany
Selman (Frajnovits), Belle Oradea, Romania Survivor/Camps Auschwitz
Seltzer, Sam Modrzejow, Poland
Seltzer, Sam Sosnowiec, Poland
Sendlerowa, Irena* Warsaw, Poland Righteous Gentile
Shain, Abram Jacob (Szajnfuks)*  Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Survivor Magnitogorsk, USSR, Moscow
Shay, Arnold* Szrodula, Poland Underground, Polish;
Survivor/Camps
Auschwitz, Oranienburg, Dachau
Sheldon, Max Leipzig, Germany Escapee, Emigre Palestine
Shiffman (Litwak), Jennie Radom, Poland Survivor/Escapee
Shilling (Hentenaar), Margot Frankfurt am Main, Germany Eyewitness
Shlanger, Martin Velke Kapusany, Slovak Republic Survivor/Camps Auschwitz, Blechhammer, Jaworzno
Shmerlina, Varska Lidia
Shulman, Perry
Shwartz (Srebrnagora), Meyer Lodz, Poland Survivor/Camps Birkenau, Lieberose, Sachsenhausen, Brandenburg, Gunskirchen
Silbergleit, Ina Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Hidden
Silbert, Jerry
Silver, Regina Sarnaki, Poland Survivor/Escapee
Silver, Samuel Vilna (Vilnius), Lithuania
Skoropa, Paul* Copenhagen, Denmark Survivor/Escapee Copenhagen, Denmark; Sweden
Skoropa (Rapoport), Rachel* Copenhagen, Denmark Survivor/Escapee Copenhagen, Denmark; Sweden
Slaim, Joseph
Sleutelberg (Hes), Esther Edith Zaltbommel, Netherlands Survivor/Hidden Haaften, Netherlands
Sobel, Irene S. Warsaw, Poland Survivor/Escapee Siberia, Uzbekistan
Sohl, Irmhild Schleswig, Germany Survivor Germany
Solarz (Rotter), Helen Warka, Poland
Sommer/Klein Family
Gadziuk-Sonders, Beatrice David-Horodok (Davidgrudek), Poland Survivor Sarny, Krakow, Poland (Belarus); Rottach-Tegernsee, Germany; Vienna, Austria
Sperber, William Berehovo, Czechoslovakia Child Survivor Stryj, Berehovo, Czechoslovakia; Auschwitz, Jawischowitz, Buchenwald; Budapest, Hungary
Sorensen, Louise (Stein) Rotterdam, Netherlands Survivor/Hidden Amsterdam, Lisse, Haarlem, Apeldoorn
Sperling, Leon Krakow, Poland  Survivor/Camps Somnecki, Skarzysko Kamienna, Buchenwald, Theresienstadt
Spiegel, Alfred Emden, Germany Emigre Bunde, Germany
Spiegel, Zoltan Nagyberezna (Velky Berezny),
Austria-Hungary
Survivor/Camps Windischminihof
Stack, Lydia Survivor/Camps, non-Jewish Ravensbruck, Dachau, Magdeburg
Stark, Walter M. Munich, Germany Emigre
Stark, Werner E.

(Restricted Use)

Munich, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys) Nuremberg Trials
Starkman, Henry Radom, Poland Survivor/Camps Szkolna, Vaihingen
Stasson, Jerome (Stashefsky) USA U.S. Service Person, Liberator England, France, Buchenwald Concentration Camp, Germany
Steiger, Zwi Velky Berezny, Czechoslovakia
Stempien, John*
Sterling (Seckel), Elsie Jane Leipzig, Germany Emigre
Stern, Guy Hildesheim, Germany Emigre, U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys) Hildesheim, Germany
Sternbach, Elizabeth Hungary
Strassberg, Charles S. Vienna, Austria Survivor/Camps Gurs, Malines, Auschwitz, Siemianowice Slaskie, Mauthausen, Gusen, Hannover, Bergen-Belsen
Stricof (Gluck), Kathy Nyiregyhaza, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Harangod, Landsberg
Strzalkowski, Stanislaw Sosnowice, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Flossenburg
Studinger (Arnborg), Gerd Tunsberg, Norway Underground, Norwegian
Sugar, Maurice David Detroit, MI Liberator Dachau
Sylmon, Rosa*
Szczepanski, Marian Zwolen, Poland Survivor/Camps, Polish-Catholic;
Underground, Polish
Warsaw, Poland; Auschwitz
Szostak, Zofia Tczew (district of Gdynia)  Polish Catholic, Underground, Polish  Bochnia, Poland
Last Name (Maiden Name), First Initial Place of Birth Identification Places of Affiliation
Tanay, Antoinette Zamosc, Poland Survivor Tomaszow-Lubelski, Poland; Bodjabo, Siberia; Syniuga
Tanay (Tenenwurzel), Emanuel (Emik) Miechow, Poland Survivor Tolpoya, Yugoslavia
Tannis (Tikochinski), Tom Ratzka, Poland Military Personnel, American;
Jewish-American POW
Stalag 11A
Tenenbaum, Arthur A. Dzialoszyce, Poland Survivor/Camps Dzialoszyce, Poland; Miechow, Prokocim, Koszyce, Plaszow, Wuestegiersdorf, Gross-Rosen, Buchenwald, Theresienstadt
Thatch, Benesh Kovno (Kaunas), Lithuania Survivor/Camps Slabodka, Lithuania; Dachau, Landsberg
Thatch (Markelevitz), Riva Kovno (Kaunas), Lithuania Survivor/Camps Slabodka, Lithuania; Stutthof
Theyleg, Frank L. Glowitz, Germany Survivor/Escapee Berlin, Germany; Shanghai, China
Thirman, Magdalene Csorna, Hungary Survivor/Camps Farad, Hungary; Auschwitz, Allendorf
Tintner, Kurt Bischofswerda, Germany Survivor/Camps, Emigre Buchenwald; Palestine
Tobet (Torbeczka), Henry Szczecin, Poland Survivor/Camps Sosnowitz, Auschwitz-Birkenau, Dachau
Trager (Schlomper), Naomi (Nechama) Vladimirets, Poland Child Survivor/Escapee Staraya Rafalovka, Farmhouses, Poland; Cremona, Italy
Triest, Howard (Hans Heinz) Munich, Germany Survivor, U.S. Service Person, Liberator Luxembourg, Buchenwald, Theresienstadt, Nuernberg (Nuremberg)
Trocme, Magda Northern France Righteous Gentile Le Chambon-sur-Lignon
Trunsky, Leonard Hanley Detroit, Michigan, USA U.S. Service Person Bruges, Belgium
Tsunsky, Tzvi* Survivor/Escapee Dubno, Poland; Odessa, Russia; Romania
Tuchklaper, Sally (Birenbaum) Radom, Poland Survivor/Camps Blizin, Auschwitz, Crazha (Czechoslovakia)
Tugman, Morris Warsaw, Poland Survivor/Camps Bobruysk, Belarus; Lublin, Poland; Auschwitz, Vaihingen
Ungar, Lawrence Nagyleta, Hungary Survivor/Camps Debrecin, Hungary; Puspokladany, Hajduboszormeny, Buscu, Mauthausen
Upfall (Augustowski), Henry Warsaw, Poland Survivor/Escapee Belarus; Tashkent, Uzbekistan
Vald, Sophia Survivor/Hidden Kovno (Kaunas), Lithuania; Slabodka, Lithuania
Vander Kamp (Van de Beld), Jenny Righteous Gentile Hillegom, Netherlands
Vass, Magda*
Vigorito (Seiler), Susan Survivor/Hidden, Camps Auschwitz-Birkenau
Vine, George Ciechanow, Poland Survivor/Camps Miasto, Poland; Auschwitz, Buchenwald, Mauthausen, Gross-Rosen, Dachau
Viner, Yochanon Mlinov, Poland (Ukraine) Child Survivor Dubno, Poland; Palestine
Vlasopolos (Grunberg), Hermina Bucharest, Romania
Wachtel, Ernest Vienna, Austria Émigré, U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Waller, Nandor Bodrogkeresztur, Hungary Military Personnel, Hungarian; Survivor/Camps Bor, Yugoslavia; Flossenburg, Theresienstadt
Walton (Heimann), Ruth Bochum Langendreer, Germany Kindertransport Dortmund, Germany
Ware (Levin), Ann* Poland Survivor/Camps Germany, Auschwitz, Poland, Bergen-Belsen
Wartel, Rubin Germany Emigre
Water, Martin S. Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Wayne (Weintraub), Jack Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Webber, Ruth (Muschkies) Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Ostrowiec (Poland), Bodzechow, Sandomierz, Starachowice, Annopol, Auschwitz, Birkenau
Weber, Leo Pultusk, Poland Survivor, Survivor/Camps Pultusk, Poland; Bialystok, Northern Soviet Union, Uzbekistan
Weber, Zita (Markovitz, Zdenka) Svalava, Czechoslovakia Survivor/Camps Mukacevo Ghetto; Auschwitz, Poland
Weberman, Abraham Lodz, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland
Wegier, Henry Lvov, Poland Survivor/Escapee; Military Personnel, Polish Krivoy Rog, Poland; Ural Mountains; Tehran, Iran; Palestine; England
Weinberger, Jack Volove, Czechoslovakia
Weinberger, Samuel Kolnik, Poland Military Personnel, Hungarian; Survivor/False personation Kosice, Slovak Republic; Budapest, Hungary
Weinmann. Hans R. Vienna, Austria Kindertransport London, England
Weinsaft, Harry Vienna, Austria Emigre
Weinstein, Harry Urisor, Romania Survivor/Camps Dej, Romania; Auschwitz, Mauthausen, Gusen II, Gunskirchen
Weiss, Alex Calna, Romania
Weiss (Steinmetz), Elaine Viseulde Sus, Romania
Weiss (Rein), Elizabeth Kemecse, Hungary Survivor/False Personation Kemecse, Budapest, Nagyvarad
Weiss, Eugene Ruska Kajna, Slovakia Survivor, Survivor/Hidden Ruska Kajna, Slovakia
Weiss (Lefkowicz), Eva
Weiss, Michael Kaszony, Czechoslovakia Survivor/Camps Bereg, Hungary; Auschwitz, Buchenwald, Zeitz
Weiss (Rusinek), Regina Dabrowa Gornicza, Poland Survivor/Camps Grunberg
Weiss (Rosenfeld), Shari Harina, Romania Survivor/Camps Tegla-Gyar, Auschwitz, Altenburg
Weiss (Friedman), Violet Survivor/Camps Auschwitz, Salzwedel
Weiss, William Lvov, Poland Survivor/Camps Janowska, Saal, Auschwitz, Flossenburg, Dachau, Wanski Prison
Weissberger (Stein), Ela Czechoslovakia Survivor/Camps Czechoslovakia, Lodz, Theresienstadt
Weissman (Broessler), Eva Gertrud Vienna, Austria Survivor/False Papers, Survivor/Hidden Vienna, Austria; Holland
Weisz Weiss, Lily Balassagyarmat (Hungary) Survivor/Camps Nyirjes, Auschwitz, Bergen-Belsen, Aschersleben, Theresienstadt
West. Jacob Podkamien, Poland Survivor/Escapee;
Military Personnel, Russian
Sasov
White, Stanley W. New York, NY Liberator Hadamar, Nordhausen, Cuxhaven, Buchenwald
Wiener, Max (Miksa) Budapest, Hungary Survivor, Survivor/Camps Budapest, Hungary; Mindszent, Hungary
Wildstrom (Spiegel), Marianne Furth, Germany Emigre Munich, Germany
Wilson, Charles E. Chicago, Illinois, USA Liberator Germany
Wimmer, Eva Zdunskawola, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland; Ravensbruck, Auschwitz
Winter, Miriam Lodz, Poland Survivor/Hidden Warsaw, Poland; Ozarow, Poland; L’viv, Ukraine; Hucisko, Poland; Ranizow, Poland
Wishnow (Bergstein), Reva S. Emigre Vienna, Austria
Wolin (Wolanski), Morton Baranowicze, Poland Emigre Gdansk, Poland
Woodward, William Thomas Cincinnati, OH Liberator Dachau
Wormser, Henry Claude Strasbourg, France Hidden Child Clermont-Ferrand, Sayat, France; Dessau, Germany
Yakolvina (Vakselman), Devorah Volenska Gobernia, Russia
Youra, Albert Dabrowa, Poland Survivor/Camps Katowice, Breslau, Auenrode, Tarnowskie Gory, Gross Pogel, Kittlitztreben, Buchenwald, Theresienstadt
Youra (Baumgarton), June (Hinda) Kalisz, Poland Survivor/Camps Lodz Ghetto, Auschwitz, Birkenau, Christianstadt, Bergen-Belsen
Zamczyk (Haber), Natalie Krakow, Poland Survivor/False personation
Zaslow, Harry Philadelphia, PA Liberator Dachau
Zeff, George Suwalki, Poland Survivor/Hidden, False personation Issoudun, France
Zeltzer, Angie Kisvárda, Hungary Child of Holocaust Survivor
Ziemak (Szuprycinska), Stefania Chelmza, Poland Survivor/Camps Grudziadz, Poland; Schwarzwalde
Zogut (Hellner), Ruthe Berlin, Germany Emigre
Zoldan, Aron Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Auschwitz, Gusen II, Gunskirchen
Zydower, Alfred Fürstenwalde, Germany Emigre  Shanghai, China
Zylberminc, Hanka Bedzin, Poland Survivor/Camps Neusaltz, Bergen-Belsen