Oral Histories N-S

Oral Histories N-S

Hyperlinked testimonies have a summary which is viewable online.

Asterisked (*) testimonies were not conducted under the auspices of the HMC.

Last Name (Maiden Name), First Initial Place of Birth Identification Places of Affiliation
Nachbar (Wygoda), Rae Pultusk, Poland Survivor/Camps Pultusk, Poland, Bialystok, Northern Soviet Union, Uzbekistan
Naftalie, Manfred Berlin, Germany Kindertransport London, England
Nir (Greenfeld), Yehuda Stanislavov, Poland Survivor/False personation Krakow, Poland
Norton, Henry Bautzen, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Nosanchuk, Michael Rubel, Belarus
Nothman, Nathan Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Gross-Rosen, Flossenburg, Regensburg, Podgorze, Gluszyca
Nothman (Garfinkel), Sonia Chmielnik, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Bergen-Belsen, Turkheim, Burgau, Allach
Novice (Sosnowicz), Samuel (Shmuel) Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Warsaw, Poland; Tarnov, Poland; Auschwitz, Buchenwald
Obriek, Stanislaw*
Offen, Bernard Podgorze, Poland Survivor/Camps Plaszow, Auschwitz, Birkenau
Offen, Nathan Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Wieliczka, Mauthausen
Offen, Sam Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Wieliczka, Mauthausen, Gusen
Offman
Ohrenstein, George Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Oranienburg, Sachsenhausen
Olson, Jeanette Nice, France Survivor/Hidden Vence, Italy; Antibe, Italy
Olszewska, Franciszka Dudzik Czarkow, Poland Righteous Gentile Czarkow, Poland
Opas, Michael Lodz, Poland
Opatowski, Herman Kielce, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Opdyke (Gut), Irene Kasinka, Poland Righteous Gentile Radom, Poland; Ternopolye, Ukraine
Orbach, Harold Dusseldorf, Germany Kindertransport Portugal, Belgium,
London, England
Orlowski, Zbigniew* Military Personnel, Polish
Pachulec, Walter (Wladyslaw) Lublin, Poland Eyewitness Warsaw, Poland
Pasternak, Abraham Betlen, Hungary Survivor/Camps Dej, Romania; Auschwitz, Leipzig, Buchenwald, Theresienstadt
Patterson (Sandner), Esther Daughter of Anti-Hitler Resister
Perlstein, Harold Sarny, Russia Survivor/Escapee, Partisan
Pesis, Gloria Radviliskis, Lithuania Survivor/Camps Siauliai, Lithuania; Linkaiciai, Lithuania; Stutthof, Dachau
Petersen, Arthur L. New York, NY Member of Prosecution Team at Nuremberg Trials
Petrinitz (Thirman), Irene Uzhorod, Czechoslovakia Survivor/Camps Tegla-Gyav, Auschwitz, Zitav
Piasecki (Lech), Adela Tarnov, Poland Survivor/Camps, Polish-Catholic Bergen-Belsen
Piechnik, Maria Righteous Gentile Chelmno
Pilkowitz, Rose Czestochowa, Poland Survivor/Camps Czestochowa
Pines, Lola Lodz, Poland
Plotnik, Albert Pinsk, Poland Military Personnel, Polish and Russian Stolin, Belarus; Leningrad, Russia; Murmansk, Russia
Plotnik (Izsak), Ilona Briceni (Berintza), Romania Survivor/Camps Borta-patak, Hungary; Auschwitz, Boizenburg
Pludwinski, Jack Lodz, Poland Survivor/Camps Birkenau, Sachsenhausen, Lieberose, Mauthausen, Gunskirchen
Polak, Fruma (Freda Shackness) Kovno (Lithuania) Survivor/Camps Schanzen, Stutthof
Politzer (Lack), Helen Vienna, Austria Kindertransport
Politzer, Henry H. Vienna, Austria Emigre Bogota, Colombia
Posner, Esther Marianne Ross Amsterdam, the Netherlands Child Survivor, Hidden Child Enschede, Delden Netherlands
Praw (Mandelzys), Esther Opatow, Poland Survivor/Camps Starachowice, Auschwitz, Bergen-Belsen
Praw, Harry Lodz, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Buchenwald, Dora, Bergen-Belsen
Preschel, Salo
Pruchno (Schwartz), Judith Sibiu, Romania Survivor
Pruchno, Samuel Shavel (Siauliai), Lithuania Survivor/Camps Kaukazas, Lithuania; Stutthof, Dachau
Rabkin, Mikhail Bobruisk, Belarus Survivor/Camps
Raimi (Rejngewirtz), Saul (Bezalel) Mlawa, Poland Survivor/Camps Lubartow, Poland; Auschwitz, Buna, Gleiwitz, Buchenwald, Flossenburg
Reinstein, Norbert Vienna, Austria Survivor/Camps, Emigre Dachau
Reiss (Seradzka), Brenda Kalisz, Poland Survivor/Camps Kozmiek, Poland; Lodz, Poland; Auschwitz, Breslau, Parsnitz
Reynolds, William Liberator Gardelegen
Rich (Rudnik), Selma
Riemer, Cilla Vilna (Vilnius), Lithuania Child of Survivors
Rival, Eva Bratislava, Czechoslovakia Survivor/Hidden Bratislava, Czechoslovakia
Rival, Jan Bratislava, Slovak Republic Survivor/Camps, Survivor/Hidden Bratislava, Slovakia; Budapest, Hungary; Czechoslovakia
Roemerfeld (Miller), Biema
Rohtbart, Markus Rzeszow, Poland Survivor/Camps Pustkov, Birkenau, Auschwitz, Mauthausen, Gusen, Theresienstadt, Biesiadka, Huta Komararowska
Roisman, Goldy Radzin, Poland Survivor/Camps Suchowol, Majdanek, Auschwitz
Roisman, Max Warsaw, Poland Survivor/Camps Wohin, Slavteacha, Suchowol, Majdanek, Buna, Gleiwitz
Rosen, Eugenia Warsaw, Poland Survivor/Hidden Warsaw Ghetto, Poland
Rosen, Isidore Vilno, Lithuania Survivor/Camps Slobodka Ghetto, Kovno, Lithuania; Landsberg, Germany
Rosen (Rosenbaum), John (Hans) Buer, Germany Kindertransport
Rosenfeld, Jacques Sofia, Bulgaria Survivor Russe, Bulgaria
Rosenow, Eric
Rosner (Spizzichino), Elena Olga Pisa, Italy Survivor/Hidden
Ross, Malvin L. Chicago, IL Liberator Buchenwald
Roth (Lebovits), Edith Ungvar, Czechoslovakia
Roth, Herman Nagykallo, Hungary Survivor/Camps Nyirecyhaza, Hungary; Auschwitz, Wolfsberg, Ebensee
Roth, Nathan Velky Bereznya, Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz
Rothenberg, Berek
Rothschild, Max Bruchsal, Germany Emigre
Routzahn, Edward W. Dearborn, MI Liberator Dachau
Rozencweig, Rita Meuse, Belgium Survivor/Hidden
Rozencweig, Simon Liege, Belgium Survivor/Hidden
Ruben, Sigmund
Rubenstein, Morris Rozhishche, Ukraine Survivor/Escapee, Hidden Lutsk, Poland
Rubin (Katz), Agatha Mukacheve, Ukraine Survivor/Camps Auschwitz
Rubin, Sigmund Lodz, Poland Survivor/Escapee, Hidden Nowy Korczyn, Poland; Sandomierz, Poland
Rubin, Sol Kovno (Kaunas), Lithuania Survivor/Camps Aleksotas, Lithuania; Stutthof, Kaufering, Leitmeritz
Rubin, Zoltan Kapusank, Czechoslovakia
Rybarczyk, (Mikalojewska), Maria Survivor/Camps
Sable, Rochelle (Grynspan) Dlugosiodle, Poland Escapee, Survivor Siberia
Sadik, Nathan Mlawa, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Salinger, Mania Radom, Poland Survivor/Camps Pionki, Theresienstadt, Auschwitz
Salzberg, Aaron Opatow, Poland Survivor/Camps Sandomierz, Poland; Skarzysko, Buchenwald, Dora, Bergen-Belsen
Sandel (Deutsch), Edel Medzilaborce, Czechoslovakaia
Sandel, Marcel Gelnica, Czechoslovakia Survivor/False personation
Schatz (Hellner), Judy*
Schaumberg, Julius Schweinsberg, Germany Survivor/Camps Neuendorf, Buna, Gleiwitz, Dora
Schey, Leslie Budapest, Hungary Survivor/Hungarian Army Kiev, Brody
Schey, Vera Budapest, Hungary Survivor/False personation
Schleifer, Alexander
Schloss (Teich), Felicia Piotrkow, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland; Auschwitz, Bergen-Belsen, Salzwedel
Schreiber (Kranzelbinder), Rosa Graz, Austria Righteous Gentile Neuhaus
Schuraytz (Heisler), Aline Berlin, Germany Survivor/Hidden Niepolmice, Poland; Podgrabie, Poland
Schwab (Rothschild), Marianne Frankfurt am Main, Germany Emigre Bad Homberg, Germany
Schwartz (Goldwasser), Ethel Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Pinsk, Poland; Ravensbruck
Schwartz, Eugene Kisvarda, Hungary
Schwartz, Seena Antwerp, Belgium Survivor/Hidden South Belgium, Belgium
Schwarz, Heinz Herbert Vienna, Austria Emigre Trinidad
Schwarz, Walter Timisoara, Romania U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)
Schwarzberg, Simon Baltow (near Ostrowiec), Poland Survivor/Camps Skarzysko, Auschwitz, Birkenau, Oranienburg, Flossenburg, Lowenberg, Tutzing
Segal (van Leeuwen), Sandra London, England Survivor/Camps
Segel, Nathan U.S. Service Person, Liberator Ohrdruf Concentration Camp, Germany
Selman (Frajnovits), Belle Oradea, Romania Survivor/Camps Auschwitz
Seltzer, Sam Modrzejow, Poland
Seltzer, Sam Sosnowiec, Poland
Sendlerowa, Irena* Warsaw, Poland Righteous Gentile
Shain, Abram Jacob (Szajnfuks)*  Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Survivor Magnitogorsk, USSR, Moscow
Shay, Arnold* Szrodula, Poland Underground, Polish;
Survivor/Camps
Auschwitz, Oranienburg, Dachau
Sheldon, Max Leipzig, Germany Escapee, Emigre Palestine
Shiffman (Litwak), Jennie Radom, Poland Survivor/Escapee
Shilling (Hentenaar), Margot Frankfurt am Main, Germany Eyewitness
Shlanger, Martin Velke Kapusany, Slovak Republic Survivor/Camps Auschwitz, Blechhammer, Jaworzno
Shmerlina, Varska Lidia
Shulman, Perry
Shwartz (Srebrnagora), Meyer Lodz, Poland Survivor/Camps Birkenau, Lieberose, Sachsenhausen, Brandenburg, Gunskirchen
Silbergleit, Ina Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Hidden
Silbert, Jerry
Silver, Regina Sarnaki, Poland Survivor/Escapee
Silver, Samuel Vilna (Vilnius), Lithuania
Skoropa, Paul* Copenhagen, Denmark Survivor/Escapee Copenhagen, Denmark; Sweden
Skoropa (Rapoport), Rachel* Copenhagen, Denmark Survivor/Escapee Copenhagen, Denmark; Sweden
Slaim, Joseph
Sleutelberg (Hes), Esther Edith Zaltbommel, Netherlands Survivor/Hidden Haaften, Netherlands
Sobel, Irene S. Warsaw, Poland Survivor/Escapee Siberia, Uzbekistan
Sohl, Irmhild Schleswig, Germany Survivor Germany
Solarz (Rotter), Helen Warka, Poland
Sommer/Klein Family
Gadziuk-Sonders, Beatrice David-Horodok (Davidgrudek), Poland Survivor Sarny, Krakow, Poland (Belarus); Rottach-Tegernsee, Germany; Vienna, Austria
Sperber, William Berehovo, Czechoslovakia Child Survivor Stryj, Berehovo, Czechoslovakia; Auschwitz, Jawischowitz, Buchenwald; Budapest, Hungary
Sorensen, Louise (Stein) Rotterdam, Netherlands Survivor/Hidden Amsterdam, Lisse, Haarlem, Apeldoorn
Sperling, Leon Krakow, Poland  Survivor/Camps Somnecki, Skarzysko Kamienna, Buchenwald, Theresienstadt
Spiegel, Alfred Emden, Germany Emigre Bunde, Germany
Spiegel, Zoltan Nagyberezna (Velky Berezny),
Austria-Hungary
Survivor/Camps Windischminihof
Stack, Lydia Survivor/Camps, non-Jewish Ravensbruck, Dachau, Magdeburg
Stark, Walter M. Munich, Germany Emigre
Stark, Werner E.

(Restricted Use)

Munich, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys) Nuremberg Trials
Starkman, Henry Radom, Poland Survivor/Camps Szkolna, Vaihingen
Stasson, Jerome (Stashefsky) USA U.S. Service Person, Liberator England, France, Buchenwald Concentration Camp, Germany
Steiger, Zwi Velky Berezny, Czechoslovakia
Stempien, John*
Sterling (Seckel), Elsie Jane Leipzig, Germany Emigre
Stern, Guy Hildesheim, Germany Emigre, U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys) Hildesheim, Germany
Sternbach, Elizabeth Hungary
Strassberg, Charles S. Vienna, Austria Survivor/Camps Gurs, Malines, Auschwitz, Siemianowice Slaskie, Mauthausen, Gusen, Hannover, Bergen-Belsen
Stricof (Gluck), Kathy Nyiregyhaza, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Harangod, Landsberg
Strzalkowski, Stanislaw Sosnowice, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Flossenburg
Studinger (Arnborg), Gerd Tunsberg, Norway Underground, Norwegian
Sugar, Maurice David Detroit, MI Liberator Dachau
Sylmon, Rosa*
Szczepanski, Marian Zwolen, Poland Survivor/Camps, Polish-Catholic;
Underground, Polish
Warsaw, Poland; Auschwitz
Szostak, Zofia Tczew (district of Gdynia)  Polish Catholic, Underground, Polish  Bochnia, Poland